Česká satirická komedie o trpké chuti úspěchu. Studentský film FAMU, který na uvedení do kin musel počkat deset let.
Režie: Petr Nýdrle. Scénář: Jan Kraus, Martin Vadas, Petr Nýdrle. Hrají: Jan Kraus, Josef Somr, Jiří Bartoška, Karel Heřmánek a další.

Mladík jménem Evžen (J. Kraus) jednoho dne opustí nudnou práci a odjede z rodného maloměsta do Prahy, aby se tam "realizoval". Zpočátku přespává na hřbitově, kde mu místní hrobník (J. Bartoška) poskytne azyl. Evžen sám tak úplně neví, co chce vlastně dělat. Uvažuje o tom, že se stane básníkem. Jenže prorazit v uměleckém světě, kterému vládne socialistický realismus, výběrové komise a pragmatiční redaktoři kulturních rubrik, není pro naivního mladíka vůbec snadné. Evžen však oplývá jednou velikou předností: nemá prakticky žádný vlastní názor. A tak je schopen vyhovět požadavku jednoho redaktora, aby napsal text písně o průkopnících. Jeho výplod je sice slátanina, ale politicky angažovaná. A dveře k úspěchu jsou pro Evžena otevřeny dokořán...

Černobílý snímek z roku 1980 je absolventským dílem studenta FAMU Petra Nýdrleho. Původní záměr uvést film v kinech se vzhledem k tématu a jeho přesvědčivému ztvárnění zpozdil o deset let, až do října 1990.

Napište nám